Prilagoditev velikih jezikovnih modelov za uporabo v industrijskih okoljih
VeMo-Ind
Projekt bo uporabo jezikovnih modelov prenesel na področje industrije. Inovativni rezultati projekta bodo omogočili nadgradnjo obstoječih sistemov po regiji in ročno vnašanje v sistemih nadomestilo z uporabniško prijazno govorno komunikacijo. ŠPICA si bo s projektom odprla pot v novo tehnološko nišo optimizacije povezanih oskrbovalnih verig in bo tako povečalo trg za svoje proizvode.
Specifični cilji:
- Raziskati, kako lahko jezikovne ter govorne tehnologije pripomorejo k učinkovitejši komunikaciji človek-stroj v industrijskih okoljih ob upoštevanju omejitvenih faktorjev, kot so hrup, večjezičnost, narečja ipd.
- Preučiti in preskusiti tehnično opremo (mikrofoni, slušalke, mobilni telefon) in tehnične možnosti za vpeljavo jezikovnih in govornih tehnologij v industrijskih okoljih (optimalni načini zajema in posredovanja govora glede na omejitve industrijskih okolij).
- Izdelati akustični predprocesor za zmanjševanje prisotnosti šuma v zajetih posnetkih govora.
- Izdelati večjezični model razpoznave govora, ki bo zagotavljal visoko natančnost razpoznave za južnoslovanske jezike in najbolj govorjena slovenska narečja.
- Prototipno integrirati sistem za govorno komunikacijo v eno izmed rešitev, ki jih ŠPICA nudi za upravljanje procesov v proizvodnji.
Rezultati:
- D5.1: Analiza možnosti uporabe govornih in jezikovnih tehnologij za izboljšanje učinkovitosti komunikacije človek-stroj v industrijskih okoljih (avgust 2024).
- D5.2: Poročilo o primernosti tehnične opreme in možnih načinih integracije jezikovnih in govornih tehnologij v proizvodnih okoljih (avgust 2024).
- D5.3: Spletni servis za akustično predprocesiranje zvočnega signala in odpravo šuma (avgust 2025).
- D5.4: Natančen in robusten večjezični model razpoznave govora za južnoslovanske jezike (avgust 2025).
- D5.5: Prototip integracije sistema za govorno komunikacijo z izbrano rešitvijo za upravljanje s poslovnimi procesi v proizvodnji (junij 2026).